• ET
 • Eng • Viljandi uue haigla ja tervisekeskuse arhitektuurivõistluse võitsid DAGOpen OÜ arhitektid tööga “Elu”

  Pressiteade
  Viljandi Haigla
  Eesti Arhitektide Liit
  Riigi Kinnisvara AS

  Selgus Viljandi uue haigla ja tervisekeskuse arhitektuurivõistluse võidutöö

  Viljandi Haigla koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja Riigi Kinnisvara AS-iga kuulutasid täna välja Viljandi uue haigla ja tervisekeskuse arhitektuurivõistluse võitjad, kelleks osutusid DAGOpen OÜ arhitektid Jose A Pavón Gonzalez, Jaan Kuusemets ja Enrique Vallecillos Segovia võistlustööga “Elu”. Viljandi kesklinna rajatav 23 000m² suurune innovaatiline kompleks valmib 2023. aastal.

  Rahvusvahelise arhitektuurivõistluse eesmärgiks oli leida Viljandi uuele haiglale ja tervisekeskusele nutikas lahendus, mis sobituks linna miljöösse ning millest kujuneks teeviit kogu Eesti tervishoiu- ja sotsiaalsüsteemi tulevikule.

  Võidutööks kuulutati ideekavand “Elu”. Žürii märkis võidutöö kohta, et hinnati kõrgelt ideelahenduses läbimõeldud haiglateenuste funktsionaalsust ning disaini, efektiivsust ja arhitektuurilise kvaliteedi üldist paindlikkust. Hoone on sobitatud oskuslikult Viljandi linna konteksti ning liikluslahendus, auto- ja jalakäijate marsruudid on korraldatud väga nutikalt.
  Linnaehituslikult on tegemist tugeva lahendusega, kus suur hoone maht on peidetud kvartali sisse. Hoone plaanilahendus on kergesti kohandatav muutuvatele vajadustele.

  “Planeerimisel ja võidutöö valikul arvestasime nii patsiendi, töötaja, kogukonna, kui ka linnaruumi vajaduste ja huvidega. Elame kiiresti muutuvas maailmas ning kuna nii haigla kui ka tervisekeskus ei ole viie aasta pärast enam sellised, nagu neid praegu ette kujutame, siis oli valikul oluline ka see aspekt, kui palju võimaldab hoone dünaamilisust ja muutumise võimalust, mida teenused arengus vajavad. Loodame, et ideekonkursi võidutöö järgi valmiv hoone meeldib Viljandimaa inimestele ja on mugav ning otstarbekas,” kommenteeris žürii valikut SA Viljandi Haigla juhatuse esimees Priit Tampere.

  “Kaheetapiline arhitektuurivõistlus oli kõrgetasemeline ning õnnestunud. Selline formaat annab tellijale kindlust professionaalse tulemuse saavutamisel ning autoritele individuaalset tagasisidet ideelahenduse paremaks väljatöötamiseks,” sõnas Eesti Arhitektide Liidu asepresident Kalle Komissarov.
  Žürii liige, Soome arhitekt Sakari Forsman lisas, et haiglate planeerimine on üks keerukamaid ehitusprojekteerimise ülesandeid ning eriliseks väljakutseks siinjuures oli hoone sobitamine ajaloolisesse linnakeskkonda, mis oli võidutöö autoritel väga edukalt lahendatud.

  Kokku laekus võistlusele 18 ideekavandit, millest viis pääsesid teise vooru ning said auhinna. Võistluse auhinnafond oli 60 000 eurot, millest 20 000 eurot pälvisid DAGOpen OÜ arhitektid Jose A Pavón Gonzalez, Jaan Kuusemets ja Enrique Vallecillos Segovia võistlustööga “Elu”. Võidupreemiat rahastab Eesti Kultuurkapital.


  15 000 eurot said teise koha omanikud, VK Studio Architects, Planners & Designers CCLL ja Arhitekt 11 OÜ autorid Sander Aas, Erkki Annama, Peter Deneut, Heidi Denoulet, Eero Endjärv, Ha Minh Nguyen ja Rense Vandewalle tööga “Allikas” ning 10 000 eurot võitis kolmanda koha saavutanud ODA OÜ ja Metusala Arhitektid OÜ autorite meeskond Meelika Kaarna, Egon Metusala, Sten-Mark Mändmaa, Eleriin Tekko ja Liis Uustal tööga “Tervise tänav”.

  Välja anti ka kaks ergutuspreemiat summas a’ 7500 eurot: Architecture Workshop Finland Oy Eesti filiaal autorite Anssi Hakarinne, Ossi Konttinen, Martin Noorväli, Kyösti Meinilä, Oliver Mändla ja Liisi Soomann tööle “Health Village” ja HG Arhitektuur OÜ autorite Hanno Grossschmidt, Tomomi Hayashi, Triin Lehtmets, Andres Ristov, Marianna Zvereva ja Agur-Andri Tarmo tööle “Tervist”.

  Hoone ehitushange toimub 2021. aastal ning uus haigla ja tervisekeskuse hoone valmib 2023. aastal. Hoone projekteerimise leping sõlmitakse võitjatega lähiajal.

  Arhitektuurivõistluse žüriisse kuulusid SA Viljandi Haigla juhatuse esimees Priit Tampere, Eesti Arhitektide Liidu esindajad arhitektid Oliver Alver ja Emil Urbel, Soome Arhitektide Liidu esindaja arhitekt Sakari Forsman, Viljandi perearstide esindaja perearst Marje Metsur-Benzel, Riigi Kinnisvara AS-i projektidirektor Enno Parker ning Viljandi peaarhitekt-arhitektuuriameti juhataja Olav Remmelkoor.

  Arhitektuurvõistlus viidi läbi koostöös Viljandi Haigla, Eesti Arhitektide Liidu ja Riigi Kinnisvara AS-iga, lisaks aitasid konkursi läbiviimisele kaasa Tartu Ülikooli Kliinikum, perearstid, haigla töötajad ning Eesti Kultuurkapital, kes eraldas võidutöö preemia.

  Lisainfo:
  Krista Valdvee
  SA Viljandi Haigla koostööteenuste juht
  tel 435 2025, 5349 5332
  krista.valdvee@vmh.ee

  Kalle Komissarov
  Eesti Arhitektide Liidu asepresident
  Tel: 55 40 203
  kalle.komissarov@gmail.com